Reklama

Pytania retoryczne

Pytania retoryczne

07.09.2013
Czyta się kilka minut
Znamy tę tonację. Raczej nie wprost, częściej za pomocą aluzji, półsłówek, niedopowiedzeń. I figur takich jak te: „nie powinna była się tak ubierać”; „po co prowokowała?”; „dlaczego była nieostrożna?”.
Z

Zawsze z jakimś zastrzeżeniem: „Owszem, to on jest winny, zrobił coś ohydnego, ale ona...”. Zwykle właśnie w odniesieniu do skrzywdzonych – molestowanych czy zgwałconych – kobiet.
„Jak można zgwałcić prostytutkę?” – pytał retorycznie, rechocząc donośnie, nieżyjący już Andrzej Lepper. „Tragedia. Współczuję. Nie biegajcie po zmroku samemu w miejscach odludnych. Tylko jak ona biegła po ciemku?” – zapytał retorycznie na Twitterze Piotr Guział, burmistrz Ursynowa, po tym, jak kilka dni temu w Lesie Kabackim została zgwałcona uprawiająca jogging dziewczyna.
Co się dzieje w naszych głowach, że wciąż akceptujemy podobne stwierdzenia? Że wypowiedzenie ich publicznie nie kompromituje ze szczętem? „To, że umiem pływać, nie znaczy, że mogę wypłynąć w Bałtyk” – próbował się bronić burmistrz Guział po wywołaniu burzy.
To, że ktoś potrafi składać litery – można by odpowiedzieć...

1740

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]