Reklama

Upadła męskość

Upadła męskość

29.09.2014
Czyta się kilka minut
Mówienie o pijanej kobiecie, że można ją wykorzystać, to wyraz ekstremalnej pogardy. Skąd wyniesionej?
Zdjęcie Rafała Ziemkiewicza: Andrzej Lange / SE / EAST NEWS // Grażyna Makara, montaż „TP”
B

BEATA CHOMĄTOWSKA: „Kto nigdy nie wykorzystał nietrzeźwej, niech pierwszy rzuci kamieniem” – to publicysta Rafał Ziemkiewicz, komentujący sprawę wyrzuconego z zakonu dominikanów duchownego, który napastował seksualnie pijaną kobietę. Skąd się biorą takie wypowiedzi?

EWA WOYDYŁŁO-OSIATYŃSKA: Najczęściej są niekontrolowanym przejawem wewnętrznych przekonań. Istnieją ludzie, których zapatrywania nie mieszczą się w kanonie dobrych stosunków międzyludzkich – i tu właśnie mamy tego przykład.

A może chodzi o chęć zwrócenia na siebie uwagi? W myśl zasady: palnę coś kontrowersyjnego i znów będę w centrum zainteresowania.

Gdyby chciał zwrócić na siebie uwagę, dowodziłby z kamienną miną we wtorek, że jest środa, a nie wygłaszał sądów obrażających kobiety. Zresztą ten publicysta nie cierpi na brak popularności.
...

14719

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]