Pytania o „Gości”
Artysta swą pracę poświęcił imigrantom, jednemu z najważniejszych tematów w europejskiej debacie publicznej. Jednak "Goście" - w odróżnieniu od prac naszych twórców pokazywanych wcześniej w Wenecji - nie stali się w Polsce tematem poważnych dyskusji czy sporów. Czy łódzka wystawa zmieni tę sytuację?
Wykluczenie
Krzysztof Wodiczko stworzył doskonałą iluzję. W ślepych ścianach galerii "wykuł" nieistniejące okna. Odcinają się one od ciemnych ścian. Szyby są zamglone. Za nimi wyłaniają się postacie nielegalnych imigrantów. Jedni wykonują swe codzienne czynności, dobrze pokazujące ich społeczny status: myją okna, sprzątają liście i śmieci, pracują na budowie, opiekują się dziećmi. Inni przedstawiają swoje historie. Jest tu Rusłan z Czeczeni, robotnik z Maroka, Mira i Alina z Ukrainy, Ton Van Anh z Wietnamu... Jedni pracują w...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]