Reklama

Pytania o „Gości”

Pytania o „Gości”

26.01.2010
Czyta się kilka minut
W ubiegłym roku "Gości" Krzysztofa Wodiczki pokazywano w Polskim Pawilonie na Biennale Sztuki w Wenecji. Teraz tę imponujących rozmiarów instalację wideo można zobaczyć w łódzkim Atlasie Sztuki.
A

Artysta swą pracę poświęcił imigrantom, jednemu z najważniejszych tematów w europejskiej debacie publicznej. Jednak "Goście" - w odróżnieniu od prac naszych twórców pokazywanych wcześniej w Wenecji - nie stali się w Polsce tematem poważnych dyskusji czy sporów. Czy łódzka wystawa zmieni tę sytuację?

Wykluczenie

Krzysztof Wodiczko stworzył doskonałą iluzję. W ślepych ścianach galerii "wykuł" nieistniejące okna. Odcinają się one od ciemnych ścian. Szyby są zamglone. Za nimi wyłaniają się postacie nielegalnych imigrantów. Jedni wykonują swe codzienne czynności, dobrze pokazujące ich społeczny status: myją okna, sprzątają liście i śmieci, pracują na budowie, opiekują się dziećmi. Inni przedstawiają swoje historie. Jest tu Rusłan z Czeczeni, robotnik z Maroka, Mira i Alina z Ukrainy, Ton Van Anh z Wietnamu... Jedni pracują w...

6770

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]