Reklama

Pytania o „Gości”

Pytania o „Gości”

26.01.2010
Czyta się kilka minut
W ubiegłym roku "Gości" Krzysztofa Wodiczki pokazywano w Polskim Pawilonie na Biennale Sztuki w Wenecji. Teraz tę imponujących rozmiarów instalację wideo można zobaczyć w łódzkim Atlasie Sztuki.
A

Artysta swą pracę poświęcił imigrantom, jednemu z najważniejszych tematów w europejskiej debacie publicznej. Jednak "Goście" - w odróżnieniu od prac naszych twórców pokazywanych wcześniej w Wenecji - nie stali się w Polsce tematem poważnych dyskusji czy sporów. Czy łódzka wystawa zmieni tę sytuację?

Wykluczenie

Krzysztof Wodiczko stworzył doskonałą iluzję. W ślepych ścianach galerii "wykuł" nieistniejące okna. Odcinają się one od ciemnych ścian. Szyby są zamglone. Za nimi wyłaniają się postacie nielegalnych imigrantów. Jedni wykonują swe codzienne czynności, dobrze pokazujące ich społeczny status: myją okna, sprzątają liście i śmieci, pracują na budowie, opiekują się dziećmi. Inni przedstawiają swoje historie. Jest tu Rusłan z Czeczeni, robotnik z Maroka, Mira i Alina z Ukrainy, Ton Van Anh z Wietnamu... Jedni pracują w...

6770

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]