Reklama

Pszczoły i ludzie

Pszczoły i ludzie

09.06.2009
Czyta się kilka minut
Świat filmów Kolskiego nie boli, nawet jeśli opowiada o sprawach bolesnych. Jest bezpieczny, swojski, poezją podszyty - dlatego można się nim zachwycić, ale też niespecjalnie przejąć.
D

Dzieła Kolskiego od zawsze zamieszkiwali dziwacy, niepoprawni marzyciele, bohaterowie wyjęci jakby z innego, bajkowego porządku. Tytułowa bohaterka "Afonii i pszczół", zagrana przez Grażynę Błęcką-Kolską, jest jedną z nich. Mieszka na opuszczonej stacyjce pośród ukwieconych łąk, które przemierza z nakręcaną kluczykiem kamerką. Filmowa rzeczywistość wygląda jakby została przepuszczona przez jej spojrzenie: ma staroświecki sznyt i naiwną perspektywę. Jesteśmy w stalinowskiej Polsce, w domu kobiety opiekującej się sparaliżowanym mężem, eks-zapaśnikiem, i tragicznie zakochanej w młodym zapaśniku radzieckim - nie czujemy jednak wagi tego dramatu. Cała opowieść została bowiem wzięta w łagodny cudzysłów i wystylizowana na filmową balladę.

Najnowszy film twórcy "Jańcia Wodnika" pozwala się smakować. Rozlewne, przesycone światłem zdjęcia Krzysztofa Ptaka zarażają...

4021

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]