Reklama

Kino ulotnych zapachów

Kino ulotnych zapachów

04.05.2006
Czyta się kilka minut
Twórczość Jana Jakuba Kolskiego trudno porównać z czymkolwiek, co zdarzyło się w polskim kinie. Na gruncie literatury najbliższa tej poetyce wydaje się proza Olgi Tokarczuk.
Janusz Gajos (Brat Zdrówko) i Wiktoria Gąsiewska (Gienia)
P

Pisarce również udało się zbudować całkowicie odrębną czasoprzestrzeń, wypełnioną z jednej strony realistycznym konkretem, z drugiej - czułością i magią. Czasoprzestrzeń metafizyczną, a zarazem cudownie zmysłową; prowincjonalną, a jednocześnie ujrzaną z jakiejś odgórnej, kosmicznej zgoła perspektywy. Podobnie z filmami Kolskiego. Nawet kiedy przenosi na ekran teksty cudze: Hanny Krall w "Daleko od okna" czy Gombrowicza w "Pornografii", jest to za każdym razem jego osobny świat, przefiltrowany przez bardzo szczególną wrażliwość, rozpoznawalną już od pierwszych kadrów.

Tak skrajny indywidualizm nie zawsze wychodził Kolskiemu na zdrowie. W przypadku wspomnianych adaptacji zarzucano mu zbyt dalekie odejście od litery pierwowzoru, choć było to w gruncie rzeczy rozminięcie świadome, naznaczone własną "interaktywną" lekturą. W przypadku filmów takich jak "Grający z...

6935

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]