Reklama

Przeżyj to do końca

Przeżyj to do końca

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Witold Gombrowicz chichocze zza grobu, widząc, co dzieje się wokół filmu nakręconego na podstawie jednej z jego ostatnich powieści.
N

Najpierw afera “Rywingate" (Lew Rywin był głównym producentem filmu Jana Jakuba Kolskiego); potem wenecki festiwal i niezaspokojone apetyty na prestiżowe trofea; wreszcie wielka przegrana na festiwalu w Gdyni sugerująca najbardziej spiskowe teorie. Przed kilkoma dniami chichot dał się słyszeć ponownie: pokaz specjalny “Pornografii" z udziałem wdowy po pisarzu został odwołany na żądanie producenta. Film reprezentujący nasz kraj w walce o oscarowe nominacje nie ma łatwego startu, ale też i sam pomysł przeniesienia Gombrowicza na ekran był karkołomny.

Kolski nie po raz pierwszy dał się poznać jako Don Kichot. Nie po raz pierwszy zabrał się do ekranizacji książki z filmowego punktu widzenia niemożliwej - kiedyś marzył o “Pachnidle" Süskinda, a nawet o “Stu latach samotności" Marqueza. Materia Gombrowiczowskiej prozy wydaje się jednak szczególnie niewdzięczna,...

8937

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]