Reklama

Przymierze odnowione

Przymierze odnowione

25.10.2015
Czyta się kilka minut
Choć powstawała wśród sporów i kontrowersji, zmieniła Kościół bardziej niż większość innych dokumentów Soboru. Pół wieku temu ogłoszono słynną Deklarację „Nostra aetate”.
Zuzanna Radzik Fot. Grażyna Makara
T

Ten dokument jest naprawdę przewrotem, nowym początkiem”– powiedział kiedyś kard. Walter Kasper. Dodał, że jest to jeden z najbardziej rewolucyjnych tekstów Soboru Watykańskiego II. „Kamień milowy”, „radykalna zmiana” – oto inne określenia Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich, która odmieniła katolickie spojrzenie na judaizm oraz otworzyła perspektywę dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.
 

Żydzi, masoni i komuniści
Jan XXIII ponoć wcale nie przypuszczał, że Sobór będzie zajmował się tematyką żydowską i antysemityzmem. Impuls do tego pojawił się tylko w petycji 18 jezuitów z Papieskiego Instytutu Biblijnego, którzy poprosili centralną komisję soborową, aby podczas obrad zwrócono uwagę na ekumenizm – a także na tekst Listu do Rzymian 11, 1-2, dotąd niebrany pod uwagę w nauczaniu o Żydach.

Nie bez znaczenia było też inne...

6057

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]