Ładowanie...
Dziura w tożsamości

AGNIESZKA PISKOZUB-PIWOSZ: Właśnie minęło 57 lat od ogłoszenia soborowej Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate” (28 października 1965 r.). Dlaczego ten dokument uważa się za przełomowy?
S. KATARZYNA KOWALSKA NDS: Zwykle rozmawiając o tej deklaracji, skupiamy się na relacjach chrześcijańsko-żydowskich, ale ewenement tego dokumentu polega także na tym, że bardzo szeroko otworzył drzwi do dialogu z różnymi religiami i nie da się ich już zamknąć. Dzieje się to dzięki afirmacji innych religii, nawet jeśli tylko bardzo podstawowej: że mają prawo istnieć i są w nich zawarte pierwiastki dobra. W stosunku do Żydów zmienił on radykalnie katolickie spojrzenie na judaizm: po wiekach teologii pogardy i zastępstwa weszliśmy na drogę szacunku i dialogu.
Omawiając powstawanie poszczególnych dokumentów II Soboru Watykańskiego,...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]