Reklama

Przyjaciele celników

Przyjaciele celników

24.04.2006
Czyta się kilka minut
Problem współpracy ludzi Kościoła z komunistami nie jest tylko problemem księży czy biskupów.
"

"Gdy twój brat zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź ze sobą jeszcze jednego albo dwóch, aby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli i Kościoła nie usłucha, niech Ci będzie jak poganin i celnik!" (Mt 18, 15-17). Te słowa Jezusa zdają się doskonale pasować do sytuacji, jaka stała się udziałem Kościoła w Polsce w związku z tym, że "niektórzy ludzie Kościoła" (jak to określono w niedawnym oświadczeniu Episkopatu Polski) współpracowali z tajnymi służbami PRL i donosili na swoje siostry i braci. Sytuacja ta - trudna i bolesna, jeśli spojrzymy na nią w perspektywie cytowanego tekstu Ewangelii - może okazać się momentem kryzysowym w sensie biblijnym: trudną sytuacją, która daje jednak szansę na przemianę umysłu, na...

9803

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]