Reklama

Skandal Bożego miłosierdzia

Skandal Bożego miłosierdzia

18.09.2016
Czyta się kilka minut
W historii Kościoła prawie zawsze z większą troską realizowano urząd potępiania niż pojednania.
Wspólnota z Bose, kwiecień 2009 r. Fot. Archiwum Wspólnoty z Bose
T

Tym, co nadal wywołuje zgorszenie w nauczaniu Jezusa, nie są słowa o sądzie, rygorystyczne groźby lub twarde „biada”. Nie gorszy też Jego sposób działania, gdyż uznaje się, że „dobrze czynił” (por. Mk 7, 37). Tym, co wywołuje zgorszenie, jest miłosierdzie interpretowane przez Jezusa w sposób odmienny od tego dokonywanego przez ludzi religijnych, a więc i przez nas. Mogłoby się zdawać, że skoro miłosierdzie jest chciane i upragnione przez Boga, to również powinno być chętnie wprowadzane w życie. A jednak – musimy z pokorą o tym pamiętać – w całej historii Kościoła miłosierdzie gorszyło, wywoływało skandal i z tego powodu nie było realizowane.

Prawie zawsze z większą troską realizowano urząd potępiania niż miłosierdzia i pojednania. Wystarczy czytać historię, przede wszystkim tę soborów, aby stwierdzić, z jaką pewnością siebie w ciągu całych wieków w sposób perwersyjny...

9392

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]