Reklama

Krzyżowa – znak wciąż żywy

Krzyżowa – znak wciąż żywy

10.11.2019
Czyta się kilka minut
Dzięki decyzji Mazowieckiego i Kohla, by wspólnie uczestniczyć w mszy, polsko-niemieckie pojednanie kojarzy nam się nie z podpisaniem umów, lecz ze wspólną modlitwą.
Tadeusz Mazowiecki, biskup Alfons Nossol i Helmut Kohl w Krzyżowej, 12 listopada 1989 r. ANDRZEJ ŚLUSARCZYK / FUNDACJA „KRZYŻOWA” DLA POROZUMIENIA EUROPEJSKIEGO
W

Wczesną jesienią 1989 r. ważyła się przyszłość Polski. Od 12 września urzędował pierwszy niekomunistyczny premier Tadeusz Mazowiecki, choć resortami siłowymi w jego gabinecie kierowali komunistyczni ministrowie, a prezydentem był twórca stanu wojennego Wojciech Jaruzelski. W całym bloku wschodnim postępował kryzys systemu, ale jedynie na Węgrzech zaczęła się demokratyzacja; inne kraje trwały w uśpieniu. Związek Sowiecki przyglądał się rozwojowi sytuacji w Europie Środkowej, a jego wojska wciąż tam stacjonowały [patrz dodatek „Jesień Ludów 1989”, „TP” nr 45 – red.].

Dramatyczna była sytuacja gospodarcza Polski. Brakowało towarów, galopowała inflacja, rosło zadłużenie zagraniczne – krajowi groziło załamanie. W tej sytuacji władze w Warszawie z dużą nadzieją czekały na planowaną wizytę kanclerza Helmuta Kohla. Miał on być...

13303

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]