Reklama

Przycina nas

Przycina nas

23.03.2020
Czyta się kilka minut
Bardzo cię przycina? To nowa forma rytualnego „co słychać?”, w pewnym sensie nawet bliska znaczeniowo, bo rozchodzi się o dźwięk, zniekształcony mniej lub bardziej przez środki internetowej komunikacji na żywo.
ADOBE STOCK
C

Codzienność nagle wypełniła się skrzekiem, rzężeniem, głosami dudniącymi jak z dna wiadra albo przeciwnie: owiniętymi w watę, pochłaniającą sporą część dźwiękowego spektrum. Przycina nas, od dołu i od góry, spłaszcza z przodu i wydrąża niuanse. Laptop szwankuje, już dawno mieliśmy kupić szybszy, rolę jąkały i marudy, który rozwleka każdą dyskusję, pełni ten z towarzystwa, kto ma najsłabszy sprzęt i wolny internet w domu.

Ale to wszystko nieważne, nie mamy innego wyjścia dziś, chcąc zachować minimum styczności z ludźmi. Trzeba jakoś dalej działać – np. szykować Wasz ulubiony tygodnik – a przede wszystkim patrzeć ludziom w twarz, choćby przez brudną szybę. Przycina nas, ale jesteśmy. Odkrywając, że w pewnych sytuacjach udział poprzez „lajfa” może nie być uciążliwym ersatzem, tylko nowym doświadczeniem wspólnoty w dystansie. Moja nauczycielka medytacji ruchowej, odcięta od...

5754

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]