Reklama

Przejście Jordanu

Przejście Jordanu

23.01.2017
Czyta się kilka minut
Jozue z synami izraelskimi zszedł z płaskowyżu Moab. Zatrzymali się nad brzegiem Jordanu. Mieli trzy dni na przygotowania.
P

Prorok nakazał, by lud ruszył w ściśle wyznaczonej odległości za tablicą przymierza. To był początek zdobywania ziemi obiecanej. Moment w historii Izraela o największym znaczeniu.

Prowadzić miał Bóg. Na pustyni ukrywał się w obłoku, który poruszał się przed kolumną Hebrajczyków. Tu lud miał iść za skrzynią uważaną za podnóżek Boga. Miejsce, w którym to, co boskie, spotyka się z tym, co ziemskie. Kapłani niosący ją na ramionach zatrzymali się na środku rzeki. Rzeka wylała. Na wiosnę topniały śniegi z góry Hermon. Przebyć Jordan było bardzo trudno. Wydawało się to wręcz niemożliwe, ale Pan, Bóg żywy, JHWH – Imienia Jego wymawiać nie wolno – uczynił cud. Wody, jak przy przejściu Morza Czerwonego, rozstąpiły się. Kapłani stali na środku rzeki, póki cały lud (40 tysięcy wojowników) nie przeszedł „po suszy” na drugi brzeg. Egipt Hebrajczycy również opuszczali w miesiącu Nisan....

3167

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]