Reklama

Ładowanie...

"Umrzeć sobie samemu"

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Był to dziewiąty w ciągu 25 lat konsystorz Jana Pawła II, na którym Papież mianował nowych kardynałów. Przypomnijmy dla porównania: Pius XI takich konsystorzy zwołał 17, Pius XII w ciągu dwudziestu lat - 2, Pius X - 7, Jan XXIII - 5, Paweł VI - 6. Jan Paweł II mianował 232 kardynałów (na konsystorzu 21 października - 31, w tym jednego in pectore, to znaczy, że jego nazwisko nie zostało podane do publicznej wiadomości).
Z

Z mianowanych przez obecnego Papieża purpuratów żyje 176, wśród nich 130 elektorów, to znaczy tych, którzy nie przekroczyli 80. roku życia. Całe Kolegium liczy dziś 195 członków, w tym 135 elektorów. Kanoniści głowią się, jak pogodzić ustanowiony przez Papieża w 1996 r. w Konstytucji Apostolskiej “Universi Dominici Gregis" przepis, że liczba kardynałów dokonujących wyboru papieża nie może przekraczać 120 z powiększeniem liczby uprawnionych. Jeżeli do czasu konklawe drogą naturalną (osiągnięcie granicy wieku, śmierć) ich liczba się nie zmniejszy, wtedy - twierdzą niektórzy kanoniści - decydować będzie staż kardynalski. W konklawe weźmie udział 120 o najdłuższym stażu, co zresztą nie rozwiązuje kwestii, jako że równy staż ma przecież 26 najmłodszych elektorów.

Mianowanie (nie całkiem) milczące

Konsystorz publiczny, uroczyste...

11069

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]