Reklama

"Umrzeć sobie samemu"

"Umrzeć sobie samemu"

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Był to dziewiąty w ciągu 25 lat konsystorz Jana Pawła II, na którym Papież mianował nowych kardynałów. Przypomnijmy dla porównania: Pius XI takich konsystorzy zwołał 17, Pius XII w ciągu dwudziestu lat - 2, Pius X - 7, Jan XXIII - 5, Paweł VI - 6. Jan Paweł II mianował 232 kardynałów (na konsystorzu 21 października - 31, w tym jednego in pectore, to znaczy, że jego nazwisko nie zostało podane do publicznej wiadomości).
Z

Z mianowanych przez obecnego Papieża purpuratów żyje 176, wśród nich 130 elektorów, to znaczy tych, którzy nie przekroczyli 80. roku życia. Całe Kolegium liczy dziś 195 członków, w tym 135 elektorów. Kanoniści głowią się, jak pogodzić ustanowiony przez Papieża w 1996 r. w Konstytucji Apostolskiej “Universi Dominici Gregis" przepis, że liczba kardynałów dokonujących wyboru papieża nie może przekraczać 120 z powiększeniem liczby uprawnionych. Jeżeli do czasu konklawe drogą naturalną (osiągnięcie granicy wieku, śmierć) ich liczba się nie zmniejszy, wtedy - twierdzą niektórzy kanoniści - decydować będzie staż kardynalski. W konklawe weźmie udział 120 o najdłuższym stażu, co zresztą nie rozwiązuje kwestii, jako że równy staż ma przecież 26 najmłodszych elektorów.

Mianowanie (nie całkiem) milczące

Konsystorz publiczny, uroczyste...

11069

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]