Ładowanie...
Przeciwciałem w raka
Przeciwciałem w raka
U 12 pacjentów z rakiem gruczołowym jelita grubego, który nie dał przerzutów do odległych narządów, zastosowano jedną z przełomowych terapii immunologicznych – przeciwciało dostarlimab. Wyniki opublikowane w medycznym piśmie „NEJM” w ubiegłym tygodniu napawają optymizmem. U wszystkich zaobserwowano całkowitą remisję – brak cech nowotworu w badaniach obrazowych, endoskopowych i biopsji po minimum sześciu miesiącach obserwacji. Do czasu ogłoszenia wyników u żadnego z pacjentów nie zastosowano chemio- i radioterapii ani operacji chirurgicznej.
Dostarlimab to przeciwciało hamujące działanie receptora PD-1, obecnego na komórkach odpornościowych – limfocytach. Receptor ten, gdy połączy się z białkiem PD-1L, produkowanym przez komórki nowotworowe, nie pozwala limfocytom ich zniszczyć. To odkrycie zostało nagrodzone Noblem w 2018 r. i pozwoliło na stworzenie dostarlimabu, który angażuje własny układ immunologiczny pacjenta do walki z rakiem. Immunoterapia jest prężnie rozwijającą się gałęzią medycyny, która może sprawić, że nowotwór będzie chorobą znacznie częściej uleczalną, a w najgorszym razie przewlekłą. ©
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]