Reklama

Prezydent na ciężkie czasy

Prezydent na ciężkie czasy

05.08.2008
Czyta się kilka minut
Opinia, że polityka zagraniczna George’a Busha okazała się porażką, jest dziś traktowana jako coś oczywistego. Mówi się o tym jak o prawdzie objawionej, za którą nie muszą iść argumenty. Tymczasem rolę Busha przyjdzie docenić za jakiś czas - i przejdzie on do historii jako wielki prezydent.
C

Coś takiego już się kiedyś zdarzyło. Gdy w marcu 1952 r. prezydent Harry Truman ogłosił, że nie zamierza starać się o reelekcję, większość Amerykanów zgodziłaby się co do jednego: że jego polityka zagraniczna była katastrofą. Że w Korei jego brak zdecydowania wywołał komunistyczną agresję, i że potem jego niekompetencja kosztowała życie 54 tys. Amerykanów i miliona koreańskich cywilów w ciągu tylko dwóch lat walki (w obu przypadkach dziesięciokrotnie więcej niż w Iraku). Prawicowcy pomstowali na Trumana za utratę wpływów w Chinach na rzecz komunistów i dymisję wielkiego generała Douglasa MacArthura, który chciał je odzyskać. Liberałowie gardzili Tumanem, bo "przywłaszczył" sobie Biały Dom patrycjusza Franklina Roosevelta (liberałowie zawsze byli snobami amerykańskiej polityki).

Także za granicą Truman był znienawidzony. Komunistyczna propaganda - oskarżająca...

15677

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]