Reklama

Premier rządu emigracyjnego w Bronowicach

Premier rządu emigracyjnego w Bronowicach

12.12.2017
Czyta się kilka minut
Były prezydent USA George W. Bush ma w oratorskim dorobku wiele oryginalnych myśli – na uwagę zasługuje zwłaszcza obserwacja, iż „wszyscy zgadzamy się, że przeszłość minęła”.
W

Wice – do niedawna – premier Morawiecki już jako szef rządu ma punkt odniesienia zgoła odmienny: bagaż problemów, jakie zostawia poprzedniczka, przytłacza skalą, a w ich rozwiązaniu nie pomoże etykietka technokraty.

Były prezes sporego banku lepiej od byłej burmistrz Brzeszcz musi zdawać sobie sprawę z pokutującej w PiS mrzonki, że sporym krajem da się rządzić jak chatą z kraja. „Nasza wieś” nie zrobi się spokojna od tego, że pogonimy z niej Niemców i Brukselę, a opozycję nazwiemy totalną. Nie spadnie przez to ryzyko zapaści systemu emerytalnego, które wywróżyła właśnie OECD. Nie rozwiążą się problemy rynku pracy i gospodarki, która tkwi w folwarczności i tylko śni mokry sen o innowacjach. Od samej zmiany premiera na kogoś, kto po angielsku umie nie tylko czytać z kartki, nie poprawią się też polskie relacje z UE, a USA nie przestaną bawić się w pasera, oferując nam system Patriot.

Morawiecki to wie, bo część tych wyzwań wypunktował dwa lata temu w swoim planie. Sęk w tym, że plan wciąż istnieje tylko na papierze, bo wdrożyć go nie pozwala Jarosław Kaczyński, który dwa lata temu wygrał wybory, powtarzając Polakom ich ulubiony werset z „Wesela” o „wsi spokojnej”. Jeśli okaże się, że zmieniając premiera, prezes nie zmienił też zdania, arsenał twardych i miękkich kompetencji Mateusza Morawieckiego będzie Polsce równie przydatny, co kolekcja broszek poprzedniczki. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]