Reklama

Rycerz bez broni

Rycerz bez broni

09.07.2007
Czyta się kilka minut
20 lipca kończy kadencję prezes NIK Mirosław Sekuła. Dobry obyczaj, a przede wszystkim standardy demokratycznego państwa prawa wymagają, by urząd, mimo że jego szefa powołuje na stanowisko większość sejmowa, pozostał apolityczny. Miejmy nadzieję, że wybierany właśnie prezes, Jacek Jezierski, i jego zastępcy będą strzec swej niezależności.
Jacek Jezierski, nowy prezes NIK / Fot. SŁAWOMIR KAMIŃSKI / Agencja Gazeta
W

Współczesna demokracja boryka się z dwoma problemami: niską frekwencją wyborczą oraz koniecznością kontroli tych, którym sprawowanie władzy powierzono (pisał o tym prof. Wiktor Osiatyński, konstytucjonalista, w tekście "Prawo łupów politycznych", "TP" nr 8/06). Kontrola wewnątrzpartyjna ułatwia zaprowadzenie dyscypliny w szeregach partyjnych, dostęp do mediów publicznych może dać władzę nawet nad całym społeczeństwem. Co w takiej sytuacji może zrobić obywatel? Mieć nadzieję, że wszystko będzie dobrze, jeśli działają monitorujące działania władzy i przestrzeganie prawa przez urzędników organizacje obywatelskie oraz niezależne organy państwa, np. sądy, Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Stanu, Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Narodowy Bank Polski oraz - Najwyższa Izba Kontroli.

Od naszego do niezawisłego

...
10153

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]