Reklama

Iloraz sumienia

Iloraz sumienia

23.07.2012
Czyta się kilka minut
OSIATYŃSKI; Kiedy dziś w Polsce słyszę wezwania do obywatelskiego nieposłuszeństwa, robi mi się smutno, bo ludzie chcą po prostu łamać prawo za frajer. | ZOLL: Klauzula sumienia dla farmaceutów nie powinna obejmować środków antykoncepcyjnych.
Wiktor Osiatyński, Andrzej Zoll / Fot. Tomasz Barański/ Reporter | fot. Grażyna Makara
Wiktor Osiatyński, Andrzej Zoll fot. Tomasz Barański/ Reporter | fot. Grażyna Makara
M

Marek Zając: Co to jest sumienie?

WIKTOR OSIATYŃSKI:Sumienie to mały wewnętrzny głos pozwalający mnie i innym odróżniać dobro od zła. To, co się nazywa ja. Nie ma charakteru normatywnego, powszechnego. Często się będzie u różnych ludzi pokrywać, ale nie zawsze i niekoniecznie. 

ANDRZEJ ZOLL: Na razie muszę się z Panem zgodzić...

WIKTOR OSIATYŃSKI:...ale na pewno jeszcze się pokłócimy.

ANDRZEJ ZOLL: Na pewno, ale nie teraz. Oczywiście nie każdy tak samo wartościuje dobro i zło. To jest związane z wieloma czynnikami, z systemem etycznym, z wrażliwością moralną człowieka, z wychowaniem itd.

Niby mały wewnętrzny głos, ale na tyle duży, aby został usłyszany przez prawników. Co to jest klauzula sumienia?

WIKTOR OSIATYŃSKI: ...

20127

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]