Reklama

Prawda i wyzwolenie

Prawda i wyzwolenie

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, pytasz mnie, quid est veritas?
P

Pozwolisz, że jako syn kłamstwa uchylę się od odpowiedzi wprost. Ale powinieneś sobie zapamiętać, że skuteczny diabeł umie mówić o prawdzie bez przerwy i bez zająknięcia. Zasiać może wtedy tyle kąkolu, fałszu, niechęci i zamętu, że na polu należącym do Nieprzyjaciela zboże nie zdąży nawet zakiełkować.

Niedawno słuchałem, jak pewien polityk wygłaszał rozwlekłą, przesyconą cudowną nienawiścią tyradę. Jednak przypomniawszy sobie nagle, że przemawia w radiu bądź co bądź katolickim – zaczął się gorąco zaklinać i zarzekać, że jako chrześcijanin kocha wszystkich. Tyle że – dodał mentorskim tonem – autentyczna miłość nie może istnieć w oderwaniu od prawdy. Powołał się jeszcze na papieża i płynnie powrócił do judzenia jednych przeciw drugim, naturalnie tych drugich zaliczając do godnych nawet nie tyle politowania, ile potępienia kłamców.

Piękne i ludzkie... Ze słusznych...

4078

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]