Reklama

Rok dobry

Rok dobry

29.10.2012
Czyta się kilka minut
„Oto nasza broń, Piołunie: sprowadzić wszystko do dwóch kolorów, czerni i bieli. Niech ludzie odrzucą niuanse, zagłuszą głos własnego sumienia i rozsądku...
Piekary, Miejska Biblioteka Publiczna, 5 września 2012 r. Fot. Adam Mikosz, Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach
.

...Niech ślepo zaciągają się pod jeden albo drugi sztandar i idą na wojnę” – pisze stary diabeł do młodego. Dotarliśmy do ich nowej korespondencji.

Nie mam zamiaru tłumaczyć, jakim sposobem korespondencja, którą obecnie ofiaruję publiczności, wpadła w moje ręce” – pisał we wstępie do pierwszego wydania „Listów starego diabła do młodego” Clive Staples Lewis, a było to w 1942 r.

Ja także nie mam zamiaru tego tłumaczyć. Nie powinno być jednak dla nikogo zaskoczeniem, że wymiana listów między Krętaczem a Piołunem, któremu wymknęła się pewna ludzka dusza, nie urwała się 70 lat temu. Chodzi w końcu o duchy nieśmiertelne. Oczywiście zepsuta natura nadawcy i adresata nie uległy zmianie, chociaż mam wrażenie, że Krętaczowi nieco pogorszył się styl. Niestety – nie umiem czytelnikom wyjaśnić, dlaczego tak się stało.

Zgodnie natomiast ze starą dziennikarską...

9185

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]