Reklama

Ładowanie...

Pragmatyczne marzenia

18.03.2008
Czyta się kilka minut
Państwo polskie nie jest ani nowoczesne, ani sprawne. Chce być silne, ale nie rozumie, że tę siłę próbuje zbudować na nadmiarze szczegółowych regulacji. Państwa zaś ma być po prostu mniej, a tam, gdzie się pojawia, ma być profesjonalne i skuteczne.
Rafał Dutkiewicz / fot. AG
I

Istnieje pewien francuski projekt, który sprowadza się do tego, że za kilka, może kilkanaście lat (horyzont czasowy nie ma tu większego znaczenia) nie będzie w tym kraju miejscowości liczącej więcej niż 50 tys. mieszkańców, która byłaby położona dalej niż 20 minut jazdy samochodem od dworca kolejowego sieci TGV.

Tego typu programy można nazywać cywilizacyjnymi. Polska cierpi na ich brak. Owszem, namiastki podobnego myślenia pojawiają się czasami, ale mają charakter fragmentaryczny bądź groteskowy. Jednym z przykładów może być pomysł połączenia szybką koleją Warszawy z Wrocławiem, rozwinięty później do projektu systemu, który połączyłby trzy miasta (także Poznań). Groteskowość polega na tym, że analiza jego wykonalności zajęła zaszczytne miejsce na liście projektów rezerwowych, mających być finansowanymi z funduszy europejskich.

O ideach...

18071

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]