Reklama

Prąd z serca pustyni

Prąd z serca pustyni

14.07.2009
Czyta się kilka minut
Brzmi to jak futurystyczna wizja z powieści Juliusza Verne’a: Afryka miałaby stać się w przyszłości "elektrownią" Europy? Nie jest to jednak wcale abstrakcja: prąd dostarczany z Sahary na Stary Kontynent miałby być wytwarzany z energii słonecznej.
Baterie słoneczne na pustyni Mojave w Kalifornii, USA. Styczeń, 1985 r. / fot. Roger Ressmeyer, Corbis
P

Plany niemieckiego koncernu "Münchner Rück", dotąd zajmującego się głównie ubezpieczeniami, zelektryzowały w połowie czerwca branżę energetyczną w krajach Unii Europejskiej. Projekt ochrzczony mianem "Desertec" miałby bowiem zrewolucjonizować kwestię zapewnienia Europie energii - zarówno w przypadku źródeł jej produkcji, jak też kierunków geograficznych, skąd miałaby być pozyskiwana. "Desertec" przewiduje budowę na Saharze gigantycznej sieci elektrowni, wykorzystujących energię promieniowania słonecznego.

Wyprodukowany przez nie prąd - "czysty", bo ze źródła odnawialnego - miałby być skutecznie magazynowany (co dotąd było sporym problemem w przypadku energii uzyskiwanej ze źródeł odnawialnych jak wiatr czy słońce) i przesyłany do Europy tzw. kablami nadprzewodzącymi, wysoce efektywnymi. Sieci transportujące prąd wytworzony z energii słonecznej - na północnej...

8864

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]