Reklama

Późne wyznanie Güntera Grassa

Późne wyznanie Güntera Grassa

14.08.2006
Czyta się kilka minut
Niemiecki świat intelektualny w szoku: Günter Grass, dla wielu sumienie narodu, nasz najsłynniejszy pisarz, noblista, który jak nikt inny przekuwał doświadczenie III Rzeszy w dzieła literackie - był członkiem Waffen-SS. Jesienią ukażą się jego wspomnienia pod tytułem "Beim Häuten der Zwiebel" (Obierając cebulę), w których opowiada o dzieciństwie w Gdańsku, służbie wojskowej i pierwszych próbach literackich w powojennych Niemczech. Niejako wyprzedzając książkę, Grass przedstawił swą "spowiedź generalną" w wywiadzie udzielonym dziennikowi "Frankfurter Allgemeinen Zeitung". Jego późne wyznanie zaskoczyło także dziennikarzy. Na pytanie, dlaczego dopiero teraz, Grass odpowiada: "Musiałem to z siebie w końcu wyrzucić".
D

Dotąd w biogramach urodzonego w 1927 r. pisarza - którego wydana w 1959 r. powieść "Blaszany bębenek" to jeden z kluczowych tekstów dla zrozumienia tego, co Niemcy nazywają Vergangenheitsbewältigung ["przezwyciężanie przeszłości" - red.] - można było przeczytać, że pod koniec wojny został, jak wszyscy z jego pokolenia, tzw. Flakhelferem, członkiem obrony przeciwlotniczej, i że potem powołano go do Wehrmachtu. Korekta, której teraz dokonał, jest zasadnicza: nie był zwykłym żołnierzem Wehrmachtu, ale członkiem elitarnej formacji nazistowskiej Waffen-SS, czyli oddziałów wojskowych SS. Dokładnie: 10. Dywizji Pancernej SS.

Grass miał wtedy 17 lat. Jak wielu nastolatków wierzył w Endsieg, ostateczne zwycięstwo. Dla większości z nich przebudzenie nastąpiło dopiero po ostatecznej klęsce, gdy stało się jasne, jakich zbrodni dokonali Niemcy. Większości z tych młodych...

1672

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]