Reklama

Pół Kaszub, pół Niemiec, czyli cały Grass

Pół Kaszub, pół Niemiec, czyli cały Grass

21.08.2006
Czyta się kilka minut
Günter Grass służył w Waffen-SS. Niemieckie media piszą o światowym szoku. Coś jest na rzeczy - w wielojęzycznych edycjach "Wikipedii informacja o służbie pisarza w "elitarnych jednostkach hitlerowskich pojawiła się niemal natychmiast. Sąsiaduje z informacją o jego kaszubskim pochodzeniu.
Günter Grass
D

Do Kaszubów, "ginącego narodu słowiańskiego", Grass przyznawał się od początku artystycznej drogi. Mówił o nas nawet w wykładzie noblowskim. Czuliśmy się nobilitowani, gdy przyjeżdżając do Gdańska najpierw zachodził do siedziby Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przy ulicy Straganiarskiej, a dopiero potem znajdował czas dla prasy. Nagrodę Nobla dla niego przyjęliśmy równie radośnie, jak nagrodę dla Wisławy Szymborskiej, bo choć Grass jest Niemcem, to matkę miał Kaszubkę! Można więc policzyć go między "naszych" i podreperować własne kompleksy. Przynajmniej do niedawna tak było.

Gdyby po "Blaszanym bębenku" Grass nie napisał ani jednego słowa, i tak zapewniłby sobie miejsce w światowej literaturze. Nie zmieni tego żadna rada miejska czy komisja śledcza. Zostanie tam na wieki obok Knuta Hamsuna i Ezry Pounda, którzy bili pokłony Hitlerowi nie jako pryszczaci...

6535

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]