Reklama

Powołanie Miriam

Powołanie Miriam

26.09.2004
Czyta się kilka minut
Jedyną kobietą wymienioną z imienia w Księdze Micheasza jest Miriam. Prorok w imieniu Jahwe zwraca się do swego ludu: Ludu mój, cóżem ci uczynił, czymże cię utrapił? (...) Wyprowadziłem cię przecież z ziemi egipskiej i wyzwoliłem cię z domu niewoli; za przewodnika dałem ci Mojżesza, Aarona i Miriam (Mi 6, 3n). Analizując wypowiedź Micheasza w kontekście biblijnej tradycji dotyczącej Miriam (Wj 15; Lb 12; 26; Pwt 24; 1 Krn 5) warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki pojawia się w tym jedynym tekście należącym do ksiąg prorockich Biblii hebrajskiej.
O

Otóż jej imię wymieniono bez tytułu prorokini i określenia relacji rodzeństwa. Do wszystkich trojga zastosowano natomiast wyrażenie: “za przewodnika dałem ci" lub - w tłumaczeniu Biblii Tysiąclecia - “posłałem przed obliczem twoim". Owo posłanie jest w kontekście prorockim terminem technicznym na określenie powołania. Tak określono m. in. powołanie Mojżesza w Wj 3 oraz Mojżesza i Aarona w Joz 24, 5, 1 Sam 12, 8 i Ps 105, 26. Fragment z Księgi Micheasza jest jedynym, w którym obejmuje on również Miriam. Już w tym można dostrzec chęć korekty tekstów, które o jej osobie “zapomniały". Bycie posłanym zakłada działanie Boga w stosunku do danej osoby. Wszystkich wspomnianych przez Micheasza - Mojżesza, Aarona i Miriam - wezwano przez to do działania jako “przewodników" ludu (w przekładzie Biblii Tysiąclecia wskazuje na to przyimek “przed"): mają wyprowadzić go z niewoli do ziemi...

3610

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]