Reklama

POWOŁANIA: wielka decyzja

POWOŁANIA: wielka decyzja

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Skąd się biorą księża? Czym się kierują idąc do seminarium? Czy boom powołaniowy z lat 80. okazał się zjawiskiem trwałym?.
"

"Niech się świat wali, ale proboszcz na parafii wiejskiej jest!" - mówił ks. Józef Tischner studentom na wykładach. Był przekonany, że o sile Kościoła w Polsce decyduje właśnie "ksiądz na parafii". A tych w Polsce nie brakuje, podobnie jak powołań. Według obliczeń Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w 2004 r. było w Polsce 23 617 księży diecezjalnych, 5472 księży zakonnych i blisko 6,5 tys. alumnów (łącznie w seminariach diecezjalnych i zakonnych). Zakonników było ponad 1,5 tys., natomiast sióstr zakonnych ponad 23 tys. Jest na tyle dobrze, że w marcu tego roku, gdy biskupi z Wlk. Brytanii i Irlandii poprosili polskich ordynariuszy o księży, którzy zaopiekowaliby się duszpastersko coraz liczniej przybywającymi Polakami, media nazwały ich naszym "hitem eksportowym"... Poza tymi, którzy wyjeżdżają na dłużej, nie brakuje i takich, którzy udają się tanimi liniami...

6736

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]