Ładowanie...
Potrzeba sensownej krytyki Kościoła
Dla nich krytyka Kościoła ma zapewne sens wtedy, gdy jest uzasadniona; stawianie jakichkolwiek warunków kojarzy się raczej z praktyką towarzyszy partyjnych, którzy w ramach PZPR dopuszczali jedynie krytykę „konstruktywną”. Cóż dopiero, gdy tym warunkiem mają być afirmacja i obrona Kościoła... Czyżby nawet z Tischnera wyjrzał na chwilę homo sovieticus?
Krytyka Kościoła, krytyka nas samych
Nie jestem najlepszym egzegetą tekstów Księdza Profesora, bo trochę się z nim spierałem, a to nie pozwala widzieć rzeczy do końca obiektywnie. Dlatego nie chciałbym zastanawiać się nad tym, co Tischner krytykował w Kościele, dlaczego i jak to czynił. Spróbuję raczej - częściowo korzystając z jego refleksji, częściowo samodzielnie - pokazać, czym jest krytyka, którą ten filozof nazwałby sensowną.
Autor „Nieszczęsnego daru wolności” nie miał wysokiego mniemania o...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]