Reklama

Lekcja krytyki

Lekcja krytyki

24.01.2016
Czyta się kilka minut
Oto nigdy wcześniej niepublikowany wywiad z ks. Józefem Tischnerem.
Ks. prof. Józef Tischner, 1994 r. Fot. Wojciech Surdziel / AGENCJA GAZETA
J

Joanna Wozińska przeprowadziła go w grudniu 1996 r.; pisała wtedy pracę magisterską poświęconą twórczości ks. Tischnera i poprosiła go o rozmowę. Pytania dotyczą głównie postawy Tischnera jako krytyka Kościoła. W połowie lat 90. XX w. autor „Nieszczęsnego daru wolności” stał się jednym z głównych bohaterów polemik, jakie toczyły się wokół miejsca Kościoła w rodzącej się demokracji, obecności religii w polityce czy, szerzej, charakteru polskiej religijności. Tischner zajmował w tych polemikach pozycję szczególną: przemawiał z wnętrza Kościoła, w dodatku jako duchowny, krytykując niektóre zaobserwowane w nim postawy i zjawiska. Jednocześnie pozostałych krytyków Kościoła – ale też jego apologetów – próbował wciągnąć do rozmowy na nieco głębszym poziomie, gdzie obraz Kościoła się komplikował, nie pozwalając na oceny zbyt pochopne i jednostronne. Wierzył – i pisał o tym wprost – że...

17841

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Przyjemnie było móc przeczytać tę rozmowę. Komponuje się z artykułem o nowym programie budowania dumy narodowej.

16 lat minęło a jego ciągle się słucha [czyta], a on mówi, mówi i mówi jakby tu gdzieś był obok. No i ciągle jest to prowda. Ta pierwsza z trzech prowd góralskich.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]