Reklama

Potencjał wywrotowy

Potencjał wywrotowy

08.04.2014
Czyta się kilka minut
Krzysztof Skonieczny, twórca świetnych teledysków, nakręcił niezależny, ale profesjonalny film. Bez autocenzury, podręcznikowych rozwiązań i kaznodziejskiego tonu.
Kadr z filmu „Hardkor Disko” Fot. GUTEK FILM
S

Skąd przybywa? Z jakiego porządku? Wiele znaków sugeruje, że ten młody mężczyzna z plecakiem i w kapturze, filmowany często od tyłu, jakby swoim podgolonym karkiem mówił światu „nie!”, zjawił się wprost ze społecznej podświadomości. Z lęków sytych mieszkańców „warszawki”, z gniewu tych, którzy do niej nie przynależą. Marcin spełnia rolę milczącego sumienia, które stopniowo przeobraża się w zbrojne ramię sprawiedliwości.
Kiedy bohater „Hardkor Disko” wkracza do gustownego apartamentu z rozległym widokiem na dzisiejszą stolicę, ciągnie się za nim korowód różnej maści filmowych tricksterów: metafizyczny Gość z „Teorematu” Piera Paola Pasoliniego, młodzi intruzi z „Funny Games” Michaela Hanekego czy zalatujący siarką tytułowy Borgman z pokazywanego u nas niedawno filmu Aleksa van Warmerdama. Te wszystkie postacie łączyło jedno: wywracały dotychczasowy porządek do góry nogami....

5709

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]