Reklama

Rymowanie gniewu

Rymowanie gniewu

17.09.2012
Czyta się kilka minut
W filmie Leszka Dawida znajdziemy ślad epoki wstydliwie wypieranej, lecz wciąż pokutującej na prowincji, na osiedlach z wielkiej płyty, w głowach wielu z nas.
Kadr z filmu „Jesteś Bogiem” Fot. Katarzyna Kural / Kino Świat
F

Filmy o idolach upadłych to niemal osobny podgatunek kina i jak każdy gatunek rządzi się swoimi prawidłami. W schemacie narracyjnym trzeba więc pomieścić najpierw wzlot, a potem spektakularny upadek bohatera, musi być też miejsce dla nieuczciwego menedżera, nielojalnych kumpli, dla złej kobiety i problemów z narkotykami. Faktem jest, że taki właśnie, do bólu przewidywalny przebieg miały kariery wielu gwiazd sceny rockowej, a niedawna śmierć Amy Winehouse przypomniała o rozmaitych fatalistyczno-numerologicznych teoriach powtarzających się rzekomo w poszczególnych biografiach. Kiedy ogląda się filmy w rodzaju „The Doors” Olivera Stone’a, „Control” Antona Corbijna o Ianie Curtisie z Joy Division czy nawet wywracające wspomniane schematy ambitne „Last Days” Gusa Van Santa o Kurcie Cobainie z Nirvany, to i tak cel wydaje się zawsze ten sam: zbudować legendę czy dla odmiany – efektowną...

6610

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]