Reklama

Poszukując ducha w maszynie

Poszukując ducha w maszynie

08.07.2013
Czyta się kilka minut
Możliwe, że obecne kłopoty Magisterium z przekonywaniem ludzi do zła in vitro okażą się niewielkie w porównaniu z problemami, jakie w sferze etyki w niedługim czasie sprawi rozwój biotechnologii.
P

Pokazuje to publikowana obok rozmowa z prof. Kevinem Warwickiem. Brytyjski naukowiec jest entuzjastą nowych technologii przekraczających bariery biologii. Nie wspomina jednak o problemach etycznych, jakie prawdopodobnie zrodzi technologiczny postęp. Oto kilka narzucających się pytań.

1. CZY POZOSTANIEMY SOBĄ, ZMIENIAJĄC MOŻLIWOŚCI NASZYCH CIAŁ?
Współczesna neuronauka pokazuje, że tożsamość osobowa wytwarzana jest przez mózg w skomplikowanych interakcjach z ciałem. Dla naszej tożsamości nie jest obojętne, jak te relacje przebiegają. Na przykład Oliver Sacks w głośnej książce „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” opisuje przypadek kobiety, która utraciła czucie ruchu i położenia swojego ciała (tzw. propriocepcję) – zdolność nieodzowną, jak się okazało, dla ogólnego poczucia siebie. Jeżeli w znaczący sposób ingerujemy w splot...

4147

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]