Reklama

Portret wewnętrzny

Portret wewnętrzny

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Anna Głąb: OSTRYGA I ŁASKA. RZECZ O HANNIE MALEWSKIEJ - "Dla siebie Hanna Malewska nie potrzebowała niczego - pisała zmarła niedawno Jadwiga Żylińska.
-

- Obywała się bez piękna na co dzień i bez komfortu, bez elegancji i aromatów, przygód i podróży, bez miłości mężczyzny, ciepła kota i wierności psa... Choć - należały do niej wszystkie kreowane przez nią światy. Krajobrazy i imperia, pobojowiska i stolice, niszczone i odbudowywane opactwa, pitagorejczycy i barbarzyńcy, święci i heretycy, niekończący się korowód powołanych przez nią do życia postaci".

Piękny ten cytat uświadamia trudność, przed jaką staje biograf Hanny Malewskiej (1911-1983). Jak opisać życie tak ascetyczne? Jak sportretować człowieka, który tak bardzo unikał zwracania uwagi na siebie? Który dzieje rodziny spożytkował w świetnej powieści, "Apokryfie rodzinnym", tak umiejętnie jednak mieszając prawdę z fikcją, że wyprowadził w pole samego Kazimierza Wykę? I który najdramatyczniejsze swoje doświadczenie - kierowanie komórką szyfrów...

4366

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]