Reklama

Portret wewnętrzny

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Anna Głąb: OSTRYGA I ŁASKA. RZECZ O HANNIE MALEWSKIEJ - "Dla siebie Hanna Malewska nie potrzebowała niczego - pisała zmarła niedawno Jadwiga Żylińska.
-

- Obywała się bez piękna na co dzień i bez komfortu, bez elegancji i aromatów, przygód i podróży, bez miłości mężczyzny, ciepła kota i wierności psa... Choć - należały do niej wszystkie kreowane przez nią światy. Krajobrazy i imperia, pobojowiska i stolice, niszczone i odbudowywane opactwa, pitagorejczycy i barbarzyńcy, święci i heretycy, niekończący się korowód powołanych przez nią do życia postaci".

Piękny ten cytat uświadamia trudność, przed jaką staje biograf Hanny Malewskiej (1911-1983). Jak opisać życie tak ascetyczne? Jak sportretować człowieka, który tak bardzo unikał zwracania uwagi na siebie? Który dzieje rodziny spożytkował w świetnej powieści, "Apokryfie rodzinnym", tak umiejętnie jednak mieszając prawdę z fikcją, że wyprowadził w pole samego Kazimierza Wykę? I który najdramatyczniejsze swoje doświadczenie - kierowanie komórką szyfrów...

4366

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]