Reklama

Ładowanie...

Dziewczyny mądre

25.03.2013
Czyta się kilka minut
Tajemnicą Malewskiej jest spięta, powikłana, kobieco-męska umysłowość, która jest odpowiedzią na wyzwanie ciała i urody życia. Chciała oczyścić życie z życia; zmyć nie tyle złe uczynki, co samą kondycję istnienia, zwłaszcza kobiecego.
Fot. NAC

„A pięć z nich było głupich, a pięć mądrych” (Mt 25, 2)

Wydawnictwo Znak wznawia Hannę Malewską. Na razie „Opowieść o siedmiu mędrcach” oraz klasyczną już, wspaniałą powieść „Przemija postać świata”. Zamiast myśleć o powodach, dla których warto czytać dziś te książki, gapię się na jej fotografię dostępną na Wikipedii.
Bezskutecznie staram się dostrzec dziewczynę „miedzianowłosą z figlarnymi pasemkami włosów przy czole” (Renata Moraczewska), albo „rudą, białoskórą, co łatwo się rumieni” (Władysław Bartoszewski) – co akurat nie dziwi, kiedy pomyśleć, że jest jedyną kobietą uczącą w katolickim gimnazjum męskim. Cóż, kiedy nie ja wywołałem rumieniec u panny, której kolor włosów to „coś pośredniego między pszenicą a hreczką. Oczy, jak widnokrąg polny, mienią się opalem i błękitem. Zarys ust niepodkreślony karminem” (Stefania Podhorska--Okołów). A już na pewno nie...

19905

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]