Reklama

Pora na poród

Pora na poród

23.01.2017
Czyta się kilka minut
Prezydent Filipin Rodrigo Duterte znów pokazuje się w telewizji, wymachując plikiem papierów i wyjaśniając, że zawiera on długą listę ludzi umoczonych w filipiński przemysł narkotykowy.
C

Co prezydent zamierza zrobić z ludźmi z listy? Wytropić i oskarżyć? Wsadzić za kratki? Nie, on chce ich zabić. „Ludzie od praw człowieka popełnią samobójstwo, gdy to skończę” – deklaruje. Skończy. Gdy był burmistrzem w mieście Davao, szwadrony śmierci składające się z ludzi burmistrza i lokalnej policji dokonały egzekucji na około tysiącu dilerów, narkomanów i dzieci ulicy. W tej chwili liczbę ofiar krucjaty prezydenta Duterte szacuje się na około sześć tysięcy. Dwa tysiące ludzi zabiła policja, cztery zginęło w niewyjaśnionych okolicznościach, co de facto oznacza to samo.
Duterte zabija nie tylko dilerów, ale również narkomanów. W jego chorej logice podaż można zdusić przez fizyczną eliminację popytu. Inna rzecz, że prezydent musi sprostać swoim wyborczym obietnicom, a te były nie byle jakie: sto tysięcy uśmierconych przestępców w ciągu pierwszego pół roku urzędowania. Deadline...

6112

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]