Reklama

Jesień martwych emirów

Jesień martwych emirów

w cyklu STRONA ŚWIATA
29.10.2021
Czyta się kilka minut
Potwierdziły się informacje o śmierci emirów afrykańskich filii Państwa Islamskiego. Na dżihadystów w Sahelu i nad jeziorem Czad poluje zwłaszcza Francja, która chce jak najszybciej wyplątać się z wieloletniej afrykańskiej wojny.
Adnan Abu Walid al-Sahrawi, przywódca saharyjskiej filii Państwa Islamskiego, był poszukiwany od dawna. / fot. Rewards For Justice/Associated Press/East News
P

Pod koniec października szef sztabu nigeryjskiego wojska gen. Lucky Irabor ogłosił, że jego żołnierze zabili emira Abu Musaba al-Barnawiego, przywódcę dżihadystów, dla których brzegi jeziora Czad stały się zachodnioafrykańskim wilajetem kalifatu Państwa Islamskiego. „Mogę z całą pewnością oświadczyć, że Abu Musab nie żyje” – obwieścił generał.

Choć śmierć emira przypisał podległemu sobie wojsku, od miesięcy mówi się, że Abu Musab zginął raczej w potyczce zbrojnej z którymś z rywali do przywództwa. Sam Abu Musab został emirem w ten sam sposób – po samobójczej śmierci osaczonego przez rywali Abubakara Shekau, złowrogiego komendanta Boko Haram.

Abu Musab, zanim zaciągnął się na świętą wojnę, nosił imię Habiba Yusufa. Był najstarszym synem świętobliwego Mohammeda Yusufa, który na przełomie wieków założył Boko Haram (w mowie hausa znaczy to tyle co „wszystko z Zachodu to złe...

9556

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]