Reklama

Ładowanie...

Pontanima, most dusz

17.09.2012
Czyta się kilka minut
Bałkańscy przywódcy polityczni i religijni wciąż mają problem z pojednaniem. Ich zadania przejmują... muzycy.
W

W połowie września Sarajewo gościło doroczną konferencję pokojową włoskiej wspólnoty Sant’ Egidio. Międzynarodowe spotkanie organizowały wspólnie Bośniacka Archidiecezja Katolicka, Wspólnota Islamska Bośni i Hercegowiny, Serbska Cerkiew Prawosławna i Gmina Żydowska BiH. Dyskutowano o dialogu religii i kultur. We wciąż podzielonej Bośni temat bardzo aktualny.

MUZYKA LECZY NIENAWIŚĆ

– Dialog? Gdybym przestał wierzyć w możliwość porozumienia, natychmiast musiałbym stąd wyjechać. Tylko ta wiara jeszcze mnie w Bośni zatrzymuje – opowiada Josip Katavić, śpiewak operowy i dyrygent międzyreligijnego chóru muzyki sakralnej Pontanima. – Choć po tym, jak nas w ostatnich latach traktują, widać, że dialog jest coraz częściej na papierze – dodaje muzyk.

Pontanima to wyjątkowa instytucja. Nazwę zaczerpnięto z łacińskich słów pons (most) i anima (dusza), chodzi...

7107

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]