Dwie wizyty
Dwie wizyty

Od rozpadu Jugosławii minęły dwie dekady, ale lokalne Kościoły i związki religijne dopiero od niedawna uwalniają się od wpływów nacjonalistycznych. Serbską Cerkiew przed polityką pojednania powstrzymywali nie tylko hierarchowie skompromitowani współpracą z reżimem Miloševicia, ale i sprawa Kosowa, której symbolicznym zakładnikiem zostały znajdujące się tam prawosławne klasztory. Na jej wizerunku zaciążyła też obecność duchownych u boku serbskich oddziałów w Bośni oraz uznawanie konfliktu z Boszniakami (bośniackimi muzułmanami) za kolejną odsłonę starcia z islamem, rozpoczętego 623 lata temu na Kosowym Polu.
Również chorwacki Kościół katolicki od początku zaangażował się po stronie nacjonalistów. Jedno z najsłynniejszych wystąpień ojca niepodległości kraju, b. prezydenta Franjo Tudjmana, odbyło się w Niedzielę Palmową w 1990 r., kiedy mieszkańcy Zagrzebia usłyszeli z trybuny: „...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]