Reklama

Pomnik z potencjałem

Pomnik z potencjałem

13.04.2015
Czyta się kilka minut
Szkoda, że propozycja ustawienia stołecznego pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w rejonie ulic Focha i Trębackiej, między Krakowskim Przedmieściem i placem Piłsudskiego, nie padła pięć lat temu, kiedy obie strony mogły jeszcze wypracować kompromis.
N

Niestety: awantura o krzyż pod Pałacem Prezydenckim w połączeniu z twardym „nie” dla pomnika w jego sąsiedztwie zaowocowały symbolicznym przejęciem terenu vis-à-vis Pałacu przez zwolenników teorii zamachu i dziś nie widać takiego geniusza mediacji, który przekonałby ich do innej lokalizacji.

Podstawowym argumentem przeciw tej oferowanej przez miasto (poza istniejącymi w stosunku do tego terenu roszczeniami) jest drugorzędność, czyli „schowanie” na tyłach Krakowskiego Przedmieścia.

Istotnie: tak może się wydawać, gdy patrzymy z perspektywy aktualnie pełnionych funkcji, wierząc, że miasto jest strukturą niepodlegającą spontanicznym ani odgórnym przeobrażeniom. Jeśli jednak założyć, że przestrzeń, w której ma stanąć pomnik, się zmieni – zniknie pętla autobusowa, pojawią się deptak i zieleń – z drugorzędnego robi się od razu miejsce z potencjałem.

Można wręcz wyobrazić sobie, że monument – zwłaszcza gdyby zyskał ciekawą artystycznie formę – odegra rolę miastotwórczą, kierując na ulicę Focha część ruchu pieszego z Krakowskiego Przedmieścia i łącząc go tym samym z placem Piłsudskiego.

Dziś jest tam pustawo, trasę wykorzystują częściej kierowcy niż piesi.

Propozycja wydaje się więc ciekawa. Czy taka okaże się w rzeczywistości, zależy od wyglądu samego pomnika i szczegółowych planów zagospodarowania terenu wokół. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Pisarka, dziennikarka, założycielka Stacji Muranów. Kontakt z autorką: chomatowska@tygodnik.com.pl

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]