Reklama

Pomnik dla „Ognia"

Pomnik dla „Ognia"

21.08.2006
Czyta się kilka minut
O idei pomnika upamiętniającego "Ognia i jego żołnierzy mówiło się już od dawna. Pytany o tę sprawę ks. Józef Tischner w lipcu 1998 r. tłumaczył: "Myślę, że zasłużył na pomnik. Tragiczny pomnik bohatera wojennego, który symbolizuje jakąś część polskich losów w czasie wojny i po wojnie. (...) Oczywiście pomnik to nie znaczy ołtarz. To znaczy cześć dla odwagi, dla ryzyka, dla części nas samych. Bo kiedy się dobrze przyjrzeć, to w każdym z nas jest coś z niego.
Zakopane, 13 sierpnia 2006 r. / fot. K. Karolczyk - Agencja Gazeta
P

Pomnik stanął w Zakopanem; w niedzielę 13 sierpnia odsłonił go prezydent Lech Kaczyński. Powiedział: "Przyjechałem tu w ramach przywracania pamięci". To rozważne słowa. Na Podhalu legenda "Ognia" wciąż dzieli: dla jednych zawsze był bohaterem, dla innych na zawsze pozostanie bandytą. Ale większość nie ma w tej sprawie jasnego zdania. To dlatego, że proces przywracania pamięci jeszcze się nie zakończył. Nie na wszystkie pytania znajdziemy odpowiedź, nie wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane. Niemniej to, co można wyjaśnić, będzie wyjaśnione. Jak wielu innych, czekam z niecierpliwością na opublikowanie wyników badań dr. Macieja Korkucia z IPN, który zajmuje się tą sprawą.

Józef Kuraś "Ogień", góral z Waksmunda, walczył z okupacją - najpierw niemiecką, potem sowiecką. Latem 1943 r. Niemcy zamordowali i spalili jego rodzinę: ojca, żonę, dwuipółletniego synka. Do...

5508

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]