Reklama

Pomieszanie poziomów

Pomieszanie poziomów

23.02.2003
Czyta się kilka minut
Czy mój referat, wygłoszony podczas białostockich obchodów Dnia Judaizmu (16 stycznia 2003), był „zgrzytem”, bo mówił o zbawieniu Żydów w oparciu o Pawłowy „List do Rzymian”? Czy „przypomina minione dawno praktyki, gdy delegacja Żydów musiała uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych”? Tocząca się dyskusja pozwala postawić pytania zasadnicze: czym jest dialog między różnymi religiami, zalecany przez Sobór Watykański II, i na jakich płaszczyznach winien się on toczyć?
I

Inspiracją tych pytań są ostatnie wypowiedzi Stanisława Krajewskiego i ks. Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, opublikowane w „TP” nr 6/2003.

Dyplomacja i historyczne rozliczenia
Propozycja Stanisława Krajewskiego to usytuowanie dialogu międzyreligijnego na płaszczyźnie dyplomacji, z możliwością otwarcia na inne poziomy. Tego rodzaju ujęcie stanowi absolutne minimum, odwołując się do wspólnej modlitwy, spotkania przy stole, serdecznych rozmów. Gdy jechałem do Białegostoku - po dobrych doświadczeniach Dnia Judaizmu w Lublinie w 2002 r. - sądziłem jednak, że dialog między żydami i chrześcijanami już dawno przekroczył poziom jakiejś gry towarzysko-kulturalnej, a stał się dyskusją między dwiema, podobnymi, ale i różniącymi się interpretacjami Biblii. Zaiste: przekraczajmy ramy dyplomacji w kierunku otwartości na wiarę i myślenie religijne partnera, ale nie...

12183

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]