Reklama

Ładowanie...

Pomieszanie poziomów

23.02.2003
Czyta się kilka minut
Czy mój referat, wygłoszony podczas białostockich obchodów Dnia Judaizmu (16 stycznia 2003), był „zgrzytem”, bo mówił o zbawieniu Żydów w oparciu o Pawłowy „List do Rzymian”? Czy „przypomina minione dawno praktyki, gdy delegacja Żydów musiała uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych”? Tocząca się dyskusja pozwala postawić pytania zasadnicze: czym jest dialog między różnymi religiami, zalecany przez Sobór Watykański II, i na jakich płaszczyznach winien się on toczyć?
I

Inspiracją tych pytań są ostatnie wypowiedzi Stanisława Krajewskiego i ks. Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, opublikowane w „TP” nr 6/2003.

Dyplomacja i historyczne rozliczenia
Propozycja Stanisława Krajewskiego to usytuowanie dialogu międzyreligijnego na płaszczyźnie dyplomacji, z możliwością otwarcia na inne poziomy. Tego rodzaju ujęcie stanowi absolutne minimum, odwołując się do wspólnej modlitwy, spotkania przy stole, serdecznych rozmów. Gdy jechałem do Białegostoku - po dobrych doświadczeniach Dnia Judaizmu w Lublinie w 2002 r. - sądziłem jednak, że dialog między żydami i chrześcijanami już dawno przekroczył poziom jakiejś gry towarzysko-kulturalnej, a stał się dyskusją między dwiema, podobnymi, ale i różniącymi się interpretacjami Biblii. Zaiste: przekraczajmy ramy dyplomacji w kierunku otwartości na wiarę i myślenie religijne partnera, ale nie...

12183

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]