Reklama

Ojciec nauczyciel

Ojciec nauczyciel

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Nazywano go patriarchą biblistów polskich. 16 listopada zmarł ks. prof. Józef Kudasiewicz – mistrz w wydobywaniu tego, co Biblia ma do powiedzenia współczesnemu człowiekowi.
Fot. KUL
B

Biblistyka to wysiłek rozumu i wiary. Największą pokusą, która zagraża biblistom, jest uprawianie egzegezy wyłącznie w duchu racjonalizmu, w którym wyklucza się Boga. Publikacje biblistów-racjonalistów są jednowymiarowe – poprzestają na analizie historii, wszystko tłumaczą zapożyczeniami z innych religii, odniesienia do Boga uznają za sprzeczne z rozumem.

W poprzedniej epoce nie brakowało w Polsce ludzi, którzy, wspierani przez ateistyczną władzę, starali się „osiągnięcia” tej destrukcyjnej egzegezy przybliżać czytelnikom. Ks. prof. Józef Kudasiewicz niestrudzenie wykazywał jednak, jak daleka od historii i analizy literackiej jest wiedza biblijna przekazywana w „Opowieściach biblijnych” czy „Opowieściach ewangelistów” Zenona Kosidowskiego. Do końca życia twierdził, że również współcześni Polacy – wierzący i niewierzący w Chrystusa – mają prawo oczekiwać od biblistów...

3087

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]