Ojciec nauczyciel

Nazywano go patriarchą biblistów polskich. 16 listopada zmarł ks. prof. Józef Kudasiewicz – mistrz w wydobywaniu tego, co Biblia ma do powiedzenia współczesnemu człowiekowi.

26.11.2012

Czyta się kilka minut

 / Fot. KUL
/ Fot. KUL

Biblistyka to wysiłek rozumu i wiary. Największą pokusą, która zagraża biblistom, jest uprawianie egzegezy wyłącznie w duchu racjonalizmu, w którym wyklucza się Boga. Publikacje biblistów-racjonalistów są jednowymiarowe – poprzestają na analizie historii, wszystko tłumaczą zapożyczeniami z innych religii, odniesienia do Boga uznają za sprzeczne z rozumem.

W poprzedniej epoce nie brakowało w Polsce ludzi, którzy, wspierani przez ateistyczną władzę, starali się „osiągnięcia” tej destrukcyjnej egzegezy przybliżać czytelnikom. Ks. prof. Józef Kudasiewicz niestrudzenie wykazywał jednak, jak daleka od historii i analizy literackiej jest wiedza biblijna przekazywana w „Opowieściach biblijnych” czy „Opowieściach ewangelistów” Zenona Kosidowskiego. Do końca życia twierdził, że również współcześni Polacy – wierzący i niewierzący w Chrystusa – mają prawo oczekiwać od biblistów zrozumiałej i przekonującej obrony prawdy Ewangelii oraz jej wiarygodności historycznej. W latach 80. zasłynął jako biblista-naukowiec, rzetelny i dociekliwy znawca historyczno-literackich okoliczności powstawania Ewangelii.

Jego prawdziwą pasją była hermeneutyka wiary. Był mistrzem w wydobywaniu tego, co Biblia jako Słowo Boże ma do powiedzenia współczesnemu człowiekowi. We wstępie do pierwszego tomu „Poznawania Boga Ojca” (wyd. 2000) wyjaśniał, że chce „kontaktować czytelnika z żywym słowem Biblii, które prowadzi do spotkania z żywym Bogiem”; swoimi analizami literacko-teologicznymi miał zamiar „wprowadzać czytelników w świętą przestrzeń Biblii, gdzie czeka na nich Bóg”, a następnie pomóc im w spotkaniu z Nim.

Ks. prof. Józef Kudasiewicz uprawiał egzegezę eklezjotwórczą. Jego „trylogia teologiczna” (wydane w latach 1998–2002 książki: „Odkrywanie Ducha Świętego”, „Poznawanie Boga Ojca”, „Kontemplacja Chrystusa – Ikony miłosiernego Ojca”) zrodziła się jako odpowiedź na inicjatywy Jana Pawła II, który podczas swojego pontyfikatu ogłosił Rok Boga Ojca, Rok Syna Bożego i Rok Ducha Świętego. Od Soboru Watykańskiego II polski Kościół potrzebował też odnowienia i biblijnego pogłębienia mariologii. Owocem wieloletnich badań nad rolą Maryi w historii zbawienia jest jego książka „Matka Odkupiciela”, która po przetłumaczeniu na rosyjski została wydana nawet w Moskwie.

Publikacje ks. prof. Józefa Kudasiewicza nie tylko pogłębiają wiarę wierzących, ale inspirują ją do działania dla dobra człowieka i Kościoła – do dawania świadectwa w obliczu nowych wyzwań. Wprowadzają czytelników „w świętą przestrzeń Biblii, w której mogą szukać i spotkać Boga”. I uczą myśleć biblijnie! Ów bogaty skarbiec pism, jakie po sobie pozostawił, pozwala widzieć w nim nie tylko wybitnego biblistę, ale wręcz „ojca nauczyciela” polskiego Kościoła.  


Ks. prof. Henryk Witczyk jest biblistą, kierownikiem Katedry Teologii Biblijnej Nowego Testamentu w Instytucie Nauk Biblijnych KUL.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 49/2012