Reklama

Pomarańczowo

Pomarańczowo

17.12.2013
Czyta się kilka minut
Zazdrościliśmy im prawie wszystkiego. Chcieliśmy wyglądać jak oni, ale mimo starań, odróżnialiśmy się na pierwszy rzut oka.
Plaża Slufter. Europoort, Holandia. Styczeń 2000 r. Fot. Mark Power / MAGNUM PHOTOS / FORUM
R

Rozpoznawaliśmy ich, ludzi Zachodu, po zapachu. Innym niż nasz i zdecydowanie przyjemnym. Może jakieś ichnie perfumy, intensywniejsze dla polskich nosów, które nie miały jak się do nich przyzwyczaić, skazane na panie walewskie i soir de paris. Może zwykłe żele do kąpieli albo inne balsamy, jakich nie uświadczyłeś wtedy w naszych sklepach. Tak, środki higieny do dyspozycji polskich krewnych były wtedy raczej bezwonne: mydło w kostce, zero dezodorantów. Tamci domyślali się niedoborów w tej materii, pewnie też wyczuwali je podczas nielicznych wizyt w ojczyźnie, więc upychali kosmetyki do paczek pomiędzy ubrania albo przywozili ze sobą jako gościniec. Obwąchiwaliśmy je nieufnie, zastanawiając się, czy ustawić na półce jako ozdobę, jak robiliśmy z puszkami po piwie i coli, czy może jednak wypróbowywać, kropelka po kropelce, by starczyło na jak najdłużej. Nawet ciuchy w paczkach samoistnie...

7972

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]