Reklama

Kościół nie na dystans

Kościół nie na dystans

18.03.2014
Czyta się kilka minut
W ciągu tego roku Franciszek wniósł do Kościoła nowy styl zachowania, nowy język i nowe priorytety. Ale także nową wrażliwość religijną, w której dużą rolę odgrywają zmysły.
Fot. Natacha Pisarenko / AP / EAST NEWS
W

W adhortacji „Evangelii gaudium” papież Franciszek trzy razy mówi o zapachu. We wstępie do książki kard. Gerharda Ludwiga Müllera mówi z kolei o smaku. W jego słowniku pojawiają się także „stęchlizna” i „zaduch”. W strategii ewangelizacyjnej ważne miejsce zajmuje dotyk. Jak widać, Franciszek nader często odwołuje się do zmysłów. Czy chodzi tylko o zaskakującą metaforykę?
ŻARŁOK I PIJAK
Zmysły nieodłącznie kojarzą się z przyjemnością. Są nie tylko narzędziem naszej fizykalnej percepcji świata, ale także źródłem różnego rodzaju doznań, w tym także rozkoszy. Wystarczy wywołać w sobie skojarzenia z przymiotnikiem „zmysłowy”: zmysłowy taniec, zmysłowa kobieta, zmysłowe wiersze. To, co zmysłowe, staje się szybko synonimem tego, co erotyczne, podniecające, a stąd już niedaleko do grzechu. Tak rozumiana przyjemność nie ma w Kościele dobrej prasy. Mówi o...

10894

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]