Reklama

Pomarańczowe pojednanie

Pomarańczowe pojednanie

26.06.2005
Czyta się kilka minut
W tym roku przypada 40. rocznica Listu Biskupów Polskich do Biskupów Niemieckich. W ubiegłą sobotę pamiętne słowa z tamtego orędzia - Przebaczamy i prosimy o przebaczenie - znalazły się w innym dokumencie: liście biskupów greckokatolickich Ukrainy i rzymskokatolickich Polski z okazji aktu wzajemnego przebaczenia i pojednania.
T

To prawda, że sytuacja nie jest dziś tak skomplikowana jak w 1965 r., gdy dla wielu prośba o wybaczenie ze strony Niemców brzmiała niczym prowokacja. Do ostatnich tragicznych wydarzeń na pograniczu terytoriów etnicznie polskich i ukraińskich doszło ponad pół wieku temu, zaś Pomarańczowa Rewolucja przyspieszyła proces pojednania obu narodów. Ale właśnie dlatego inicjatywa katolików dwóch obrządków i narodowości jest tak istotna. Wpisuje się w czas przemian świadomości obu narodów. W przypadku Niemiec Kościół w Polsce właściwie zainicjował drogę pojednania, a teraz - wobec Ukrainy - po prostu nie chce być tylko widzem. List biskupów ogłoszono - co tyleż nie zamierzone, ile symboliczne - na kilka dni przed otwarciem Cmentarza Orląt.

Rola Kościołów polega na oczyszczeniu pamięci Polaków i Ukraińców. Zadaniu trudnym, o czym świadczą np. spory wokół Wołynia....

1082

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]