Reklama

Polski scenariusz

13.04.2010
Czyta się kilka minut
Prof. Andrzej Zoll: W imię pokoju politycznego apeluję do parlamentarzystów, by natychmiast umorzyli postępowania przed komisjami śledczymi. Niech śledztwa prowadzi prokuratura, niech o winie orzekają sądy. Wyłączenie aspektu politycznego tych spraw to szansa na polepszenie kultury politycznej. Rozmawiał Andrzej Brzeziecki
A

Andrzej Brzeziecki: Wydaje się, że Polska jest przygotowana na okoliczności, jakie przyniosła katastrofa w Smoleńsku. Niemniej czeka nas chyba trudny test ustrojowy.

Andrzej Zoll: Bardzo trudny. Na szczęście nasza Konstytucja precyzyjnie rozstrzyga, kto i jak ma postępować w przypadku śmierci prezydenta kraju. Te sprawy reguluje artykuł 131, przekazując obowiązki głowy państwa marszałkowi Sejmu, co zapewnia ciągłość władzy państwowej. Równie precyzyjnie są ustalone kroki marszałka Sejmu, musi on w ciągu 14 dni ogłosić termin wyborów. Wiemy, że odbędą się one przed 24 czerwca.

Czy są w tych regulacjach jakieś zagrożenia dla procesu spokojnego przejścia władzy w ręce nowo wybranego prezydenta?

Nie. Jesteśmy zabezpieczeni. Te zapisy są precyzyjne, a sytuacja od strony prawnej nie...

17746

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]