Reklama

Nieprawda i sprawiedliwość

Nieprawda i sprawiedliwość

30.01.2006
Czyta się kilka minut
...W konsekwencji możemy mieć jako obowiązującą tę "prawdę, którą uważa za absolutnie słuszną mniejszość. Zatem biorę poważnie głosy, które mówią, że mamy do czynienia z powtórką z PRL-u, naturalnie nie w treści, ale w formie. Mamy też inną niepokojącą analogię. Osoba, która trzyma w ręku wszystkie nitki, jest osobą politycznie nieodpowiedzialną: I sekretarz PZPR krył się za plecami premiera i innych, ale to on podejmował najważniejsze decyzje.
prof. Andrzej Zoll
R

Roman Graczyk: - Panie Profesorze, czy prezydent powinien był zapytać Trybunał Konstytucyjny o to, jak interpretować przepis nakazujący Sejmowi zakończyć pracę nad budżetem w ciągu czterech miesięcy od przedłożenia projektu?

ANDRZEJ ZOLL: - Nie, ponieważ Trybunał nie ma już (inaczej niż przed 1997 r.) uprawnienia do ogłaszania powszechnie obowiązującej wykładni prawa. Zatem prezydent nie może do niego wystąpić w tym trybie.

- A czy prezydent albo Sejm mógłby się domagać rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego, który zogniskował się na kwestii terminu uchwalenia budżetu?

- Tak, ale tylko we własnym imieniu.

I w tym tkwi szkopuł. Bo prezydent, jeśli dobrze rozumiem, nie ma interesu, żeby o to pytać, zaś Sejm nie zajmuje stanowiska, bo co innego uważa większość, a...

11857

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]