Polska teologia wyzwolenia

Na długo przed Ameryką Łacińską w Polsce pojawiali się duchowni, którzy chrześcijaństwo łączyli z ideą sprawiedliwości społecznej – i wzywali do jej budowania przez radykalne reformy.

Reklama

Polska teologia wyzwolenia

Polska teologia wyzwolenia

22.07.2019
Czyta się kilka minut
Na długo przed Ameryką Łacińską w Polsce pojawiali się duchowni, którzy chrześcijaństwo łączyli z ideą sprawiedliwości społecznej – i wzywali do jej budowania przez radykalne reformy.
Ks. Piotr Ściegienny, ilustracja na stronie tytułowej jego „Listu otwartego do polskiego ludu roboczego”, wydawnictwo Latarnia, 1900 r. POLONA.PL
P

Pierwszy był Piotr Ściegienny. Chłopski syn spod Kielc, wstąpił do zakonu pijarów.

Entuzjastycznie przyjął wybuch powstania listopadowego, w seminarium w Opolu Lubelskim zorganizował szpital dla powstańców. W 1832 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Skierowano go do parafii w Wilkołazie na Lubelszczyźnie, gdzie – jak wspominał – ujrzał „z bliska znów uciśnienie i nędzę ludu”.

Kilka lat później nawiązał kontakt z konspiracją, której celem było przygotowanie kolejnego spotkania. Ideowo na lewym skrzydle ruchu, głosił konieczność walki zbrojnej z zaborcami, a także upodmiotowienia ludu, równości i radykalnych reform. Pisząc „List ojca świętego Grzegorza papieża do rolników i rzemieślników z Rzymu przysłany” wierzył, że taka forma (udająca wypowiedź papieża) ośmieli lud do walki bardziej niż inne zachęty. Jego teksty krążyły w nielegalnym obiegu, zyskując popularność na...

18754

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wielu historyków twierdzi, że zabory nie tylko uwolniły polskiego chłopa z niewoli, ale pchnęły ku postępowi całą gospodarkę. Ileż to słyszałem z ambon o zasługach kościoła dla Polski, dla niepodległości. Jakoś zgrabnie przemilcza się fakty mniej chlubne, choćby ciemiężenia poddanych, Wszak nie tylko szlachta należała do klasy panów, a los chłopstwa pracującego w posiadłościach kościelnych wcale lepszy nie był od tego będącego własnością szlachcica. Tekstów Ściegiennego nie czytali kmiecie, z prostej przyczyny, byli analfabetami. Usunięto go ze stanu kapłańskiego, przywrócono gdy skruszony powraca z zesłania. W tym zdaniu jest ukryte sedno stanowiska Kościoła dla tak zwanych postępowców, wtedy i dzisiaj. Postępowcem staje się ktoś kto na serio zaczyna traktować nauczanie Chrystusa, tylko tyle i aż tyle. Młyny kościelne pracują i tak to odrzucony kamień staje się węgielnym. Już nie pamiętam, z którym to biskupem oglądałem wywiad, kończy on wypowiedź zdaniem - my kościół trzymamy z prostym ludem. O rany myślę sobie, my kościół, znaczy biskupi trzymają ze mną, a ja głupi roiłem sobie że to ja i mnie podobni są Kościołem. Człowiek w swej istocie jest istotą skomplikowaną i nieodgadnioną, zawsze znajdą się osobniki stające na przekór głównemu nurtowi, ale to ten główny nurt tworzy realną rzeczywistość, ta dla naszego Kościoła jest mało chwalebna. Z jednym chyba większość się zgodzi, do całkiem niedawna nasi pasterze swą ciemną trzódkę skutecznie trzymali w ryzach, a tu tymczasem zaczyna coś trzeszczeć, pękać, rozsypywać się, barany się rozłażą. Co począć Panie, Pan milczy.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]