Reklama

Polityka na walizkach

Polityka na walizkach

15.09.2014
Czyta się kilka minut
Donald Tusk pożegnał się i rusza do Brukseli. Politycy PO – siłą przyzwyczajenia – przychodzą do niego „załatwiać sprawy”, jednak on stanowczo ich odsyła: „Z takimi rzeczami to już do Ewy!”.
Ewa Kopacz jeszcze w Sejmie, 10 września 2014 r. Fot. Michał Dyjuk / REPORTER
T

Takie zachowanie nie powinno dziwić. Niby Tusk zawsze trzymał rękę na pulsie: i w partii, i w rządzie. Lubił wiedzieć i decydować, a nie lubił, gdy robili go w konia. Jednak swoim ludziom zostawiał wiele swobody. Minister u niego miał swoją działkę i odpowiadał za nią w stu procentach. Jeśli wszystko szło dobrze, jeśli nie było zgrzytów, premier nie tylko się nie wtrącał, ale dawał do zrozumienia, że o taki właśnie układ mu chodzi: „Róbcie tak, żeby było dobrze”. A teraz, gdy już zdecydował się zostać szefem Rady Europejskiej, przełożył wajchę z położenia „Warszawa” na „Bruksela”: dał Ewie Kopacz wolną rękę.
Problem w tym, że desygnowana na premiera niedawna marszałek Sejmu nigdy takiej samodzielności nie miała. Jak ją wykorzystuje? Spekulacje rzucają obecnego szefa dyplomacji to aktualnie zajmowane stanowisko, to na stanowisko marszałka Sejmu, to znów na żadne. Posada...

3478

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]