Reklama

Polityczny nowotwór

Polityczny nowotwór

19.03.2012
Czyta się kilka minut
Gdy u Hugo Cháveza wykryto raka, wenezuelska prawica witała nowego sojusznika: biologię. Wobec porażek przy urnach, w walce o władzę próbowała już wszystkiego: puczu, referendum, bojkotu. Ale teraz nawrót choroby Cháveza krzyżuje jej plany.
Plakat z wizerunkiem Hugo Cháveza w Caracas; marzec 2012 r. Fot. Juan Barre To, AFP, East News
C

Chorobę władcy Wenezueli zdiagnozowano w maju 2011 r. Pod koniec zeszłego roku, po zakończeniu chemioterapii, prezydent zapewnił, że jest wyleczony („W moim ciele nie ma już złośliwych komórek”), i ogłosił, że powalczy o trzecią kadencję (wybory w październiku). Ale niedawno przyznał, że znów musi się poddać operacji i usunąć „z okolic miednicy” dwucentymetrową „ranę”. Wcześniej z tego samego miejsca wycięto mu guza wielkości piłki bejsbolowej.

Terapia w Hawanie

Chávez unikał słów „guz” i „rak”. O wszystkim poinformował dopiero po doniesieniach prawicowej prasy. W zeszłym roku pastwiła się ona tylko nad chorym. Teraz okazała się skuteczniejszym źródłem informacji niż on sam.

Już po nowej operacji Chávez przyznał, że to nawrót choroby. Nie ujawnił, jakie są rokowania. Ale zapewnił, że nie ma przerzutów, nie umiera i jest gotów do wyborczej walki....

10035

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]